Повернення після СЗЧ: стало відомо про новий алгоритм дій для військовослужбовців.


Державне бюро розслідувань зрозуміло пояснило новий алгоритм дій для військовослужбовців, які самовільно залишили частину. Як повідомляє "Главком", про це сказали в Командуванні Сухопутних військ ЗСУ.
Відтепер військовослужбовцям, які вчиняють самовільне залишення частини, потрібно дотримуватися нового алгоритму повернення. Згідно з інформацією з Командування Сухопутних військ ЗСУ, якщо військовослужбовець перебував в самовільному залишенні не більше трьох днів, його можна повернути без наслідків.
Але якщо самовільне залишення тривало більше трьох днів, розпочинається кримінальне провадження. Новий алгоритм дій щодо повернення після самовільного залишення частини або дезертирства набрав чинності з 1 березня 2025 року.
Якщо самовільне залишення тривало до 3 днів:
- Кримінальне провадження не порушується;
- Військовий може повернутися до частини, яку залишив;
- При поверненні відновлюються виплати грошового та забезпечення продовольчими товарами та іншими речовинами.
Якщо самовільне залишення тривало більше трьох днів і це вперше вчинено:
- Кримінальне провадження порушується;
- Військовий особисто звертається до командира військової частини через додаток "Армія+" та отримує письмову згоду на продовження служби;
- Військовослужбовець подає клопотання прокурору або органу досудового розслідування з наміром повернутися до служби та додає письмову згоду командира;
- Матеріали щодо звільнення військовослужбовця від кримінальної відповідальності направляються до суду, який вирішує питання;
- Військовослужбовець пред'являє рішення суду командиру та повертається до служби.
Якщо самовільне залишення тривало більше трьох днів і це повторно вчинено або військовослужбовець не бажає повертатися до служби:
- Кримінальне провадження порушується;
- Військовослужбовця розшукують і затримують;
- Військовослужбовцю застосовується запобіжний захід;
- Підготовлюється обвинувальний акт;
- Суд винісе вирок (за самовільне залишення частини передбачена позбавлення волі від 5 до 10 років).
Протягом цього тижня через додаток "Армія+" більше 300 військовослужбовців, які самовільно залишили частину, подали рапорти про повернення до війська.
Більшість випадків самовільного залишення військової частини військовослужбовцями стається не на фронті, а в навчальних центрах. Менше випадків самовільного залишення фіксуються у бойових підрозділах.
Раніше Верховна Рада прийняла закон про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив частину або дезертував. Під час воєнного стану військовослужбовцям, які уперше самовільно залишили частину або місце служби чи дезертували, але добровільно повернулися і виявили готовність продовжити військову службу, продовжується військова служба та контракт.
Читайте також
- Уряд змінив порядок бронювання для співробітників СБУ та розвідки
- У Німеччині суд оштрафував на 4,5 тис. євро чоловіка, який обійняв Шольца
- У Львові заборонили виступати вуличним музикантам
- США збирають дані про мігрантів, щоб позбавити їх житла та роботи – WP
- Медичне обладнання, придбане Олегом Кротом, допомогло врятувати життя тритижневим малятам у Львові
- Інженер «Південмашу» розповів про головну небезпеку атомних підводних човнів РФ